301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
22 Nisan 2014 - Salı 13:55 Bu yazı 3072 kez okundu
 
CHP BÖLÜNMELİ!
Hasan TEMEL
gophabercom@gmail.com
 
 

30 mart 2014 yerel seçimleri geldi geçti.Yapılan seçim değerlendirmelerine baktığımızda,“benim ayranım ekşi”diyenine henüz rastlamadık.Bize de yakışan bu zaten!

İktidar birkaç milyon oy kaybına uğramış, ne gam.Almış olduğu belediye sayısı üzerinden başarısına dikkat çekmeye çalışıyor.Ana muhalefet ise cüzi oy artışı ile birlikte haklı olarak oransal artış üzerinden dem vuruyor!

Diğer muhalefet partilerinden MHP’nin 30 mart yerel seçimlerinin asıl galibinin olduğu savı abartılı olmaz.BDP ise bildiğiniz gibi. AKP ile seçmen taban ortaklığı sürmekte ve gül gibi geçinip gidiyorlar!

Bu kısa değerlendirmeden sonra asıl konumuza dönelim.Sosyal demokrasiye gönül vermiş halk kitleleri soruyor ve sorularına cevap arayışı içinde iken birileri de vurdumduymazlıklarını sürdürüyor.

Biat kültürünü sosyal demokrat bir parti içinde aramakla işleri yola koyamazsınız!İnsan onurunu hiçe sayan bu kültürün tohumlarını  bu partide yeşertemezsiniz.Aramayın boşuna son demlerinizi oynuyorsunuz.!

Size kulluk edecek,işaret ettiğiniz yöne giden,ioy veren,kısaca size biat edecekleri arıyorsunuz köşe bucak.! Bireysel etkinliklerinizin yok olacağını görüyorsunuz çünkü.Çare yok tükeneceksiniz.

İnsanlar kendilerini tanımladıkları şekilde kabul edilsin.Solcuyum,sosyal demokratım diyene hayır değilsin diyemezsiniz.Toplumsal değerleri kendi tekeliniz altına alma hakkınız yok.

Bireyler  hakkında her türlü eleştiri de bulunabilirsiniz.Günlük yaşamda sergilemiş oldukları davranışlara katılmayabilirsiniz ama
o kişiye,  uygun göreceğiniz bir kalıp dahilinde yaşam hakkı sunamazsınız.

Birlik- beraberlik,sevgi-saygı,dostluk-kardeşlik herkesin ortak temennisi olsa da nereye kadar? Ya bir yere seçilinceye yada yönetim erki elimizde olduğu sürece.Keşke hayatın gerçekleri ile birebir örtüşse.

Kısaca, sosyal demokrasiye gönül veren halk, cumhuriyetin kurucusu Cumhuriyet Halk Partisinin iktidar olmasını ve parti içinde yaşanan örgütsel sorunların giderilerek partinin halkla kucaklaşmasını bekliyor.

Halkın bu beklentilerini karşılamakla mükellef olanlar, genel başkandan tutun, sade parti üyesine  kadar parti organlarında görev yapan yönetim kadroları ve az da olsa belirlenmesinde dahli olan üyelerdir.

Halkın beklentilerine paralel olarak partililerinde iktidar yolunda önerileri olacaktır.Yönetimler tarafından bu uyarıların dikkate alınmaması ve direnç görmesi parti içi kavga olarak kamuoyuna servis edilmektedir.

Her şeyden önce doğru yada yanlış görebilirsiniz.Söylenenler sizi tatmin etmemiş olabilir.Fakat parti üyesi olan her bireyin düşüncelerini özgürce ifade edebilmesi ve saygı gösterilmesi gerekir.

Sosyal demokrasinin emek-sermaye çelişkisinde tercihini emekten yana kullanan ama sermayenin sosyal boyutuna anlam kazandıran,parti içinde var olan düşünce farklıklarını zenginlik olarak gören düşünce olduğunu söylüyoruz.

Sadece söylemde kalıyor.Parti üyelerinin örgütsel çalışmalarda yer almasını,seçimlerde sandık bekçiliği yapmasını isteyeceksin ama temsiliyet noktasında ortadan kaybolup emek verenlerin hakkını teslim etmeyeceksin.

Yerel seçimler sonrası yine tartışmalar başladı.Genel başkan istifa etsin.Merkez yönetim kurulu da istifa etsin. Olaganüstü kurultay kararı alınsın. Bu talebe emrin olur efendim mi denmeli ne dersiniz?

Yoksa,yerel seçimler de kısmi de olsa yaşanan oy artışına sığınarak muhalif taleplerin göz ardı edilmesi ve demokrasiye olan inancın tezahürü olarak genel kurul delegelerini imza kampanyasına yönlendirmek ne ölçüde gerçekçi.

Bana her iki yol da mantıklı gelmiyor.Olması gereken yeni bir MYK ve sosyal demokrasinin evrensel ilkelerine uyum gösteren bir parti yapılanmasının yolunu açmak temel görev olmalıdır.

Bu yapılanma..

1.Partinin sola açılması..
2.Parti içi demokrasi..
3.Parti içi kanatların oluşması ile sağlanabilir.
Gelin,partinin yeniden yapılanmasına ve seçim başarısızlıklarının müsebbibi olarak gördüğümüz bu eksiklikleri birkaç cümle ile de olsa açmaya çalışalım.

Partinin sola açılması..

Günümüz itibarıyla ülkemizde gerçek manada sosyal demokrat bir parti yok.Partilerin yapısal sorunları ve pratikteki uygulamaları bu düşüncemi desteklemektedir.

Siyasi tarihimiz, nicelik olarak neredeyse sosyal demokrasinin tek temsilcisi olan CHP’nin yüzünü sola,emeğe döndüğü dönemlerde iktidar alternatifi bir parti olabildiğini gösteriyor.

Örnek mi?
1977 seçimlerinde “Ne ezen ne ezilen,hakça düzen”
1980 ihtilali sonrası kapatılan CHP’nin bayrağını devralan SHP’nin “Emek en yüce değerdir” çıkışı ile elde edilen seçim başarıları  bunun en tipik örneklerini oluşturmakta.

Halkın değiştiğini,homojen bir yapıdan, daha kemikleşen ve safını belirleyen bir duruş sergilediğini söyleyebilirsiniz.Fakat işin özü yinede güvene dayanıyor.Halkın, güveneceği bir dal bulduğu anda sarıp sarmalayacağından kimsenin şüphesi olmasın.Çünkü halk seçim dönemlerinde ideolojiden önce ikna olmak,güven duymak istiyor.

Bunu söylerken parti ideolojinin önemsizliğine vurgu yaptığım anlaşılmasın.Parti ideolojisi,parti politikalarının belirlenmesinde,  tutarlılık ve halkla bütünleşmekte önemli işlevlere sahip.

Çeyrek yüzyılı aşkın bir süredir süren parti politikalarının, 2010 kurultayı ile terk edileceğinin işaretlerini görmüştük.Fakat bu değişimde yaşanan yetersizlik, partinin direksiyonunu sola kırmasına ve hedeften uzaklaşmasına sebep oldu.

Parti içi demokrasi..

Bu sorunu, yaşandığı sürece dile getirmeye devan edeceğim.Bu köşede defalarca yazdım.Sosyal demokrat partilerde biat anlayışına yer yok.Tabanın birlikteliğini sağlayan yegane unsur parti içi demokrasidir diye.

Eğilim yoklaması yöntemi ile elde edilen sonuçlar, güvence altına alınmadığı ve sonuçlarına uyulmadığı sürece bir aldatmacadan öteye anlam  ifade etmeyeceğini hep söyledik.

30 mart 2014 yerel seçimlerinde parti içi demokrasi yolunda atılan adımlar ve uygulamalar traji-komik sonuçlar doğurdu ve parti örgütlerinde derin yaralar oluşturdu.

Parti içi kanatlar..

Sosyal demokrat partilerin, farklı düşünceleri bünyesinde barındıran,parti içinde bu düşüncelere yaşam hakkı tanıyan partiler olduğunu söyler dururuz.Bir mozaik oluşturan bu farlılıklara saygıda kusur etmediğimizi paylaşmaktan kaçınmayız.

Yine de parti içi mücadelede oluşan birliktelikler kısa zaman içinde dağılmakta ve üretkenlikten uzak, partiye ve halka fayda sağlayamayan yapılara dönüşmekten, yönetimler ve şahıslar kendilerini kurtaramamaktadırlar.

Kurtaramazlar çünkü, oluşan birlikteliklerin temelinde düşünce birliğinden ziyade kişisel ilişkiler,dostluklar,duygusallık veya geçmişle hesaplaşma gibi siyaset dışı argümanların belirleyici olduğunu görüyoruz.

Cumhuriyet Halk Partisi içinde farklı düşünce gurupları olduğu gerçeğini kabul edelim.Farklılık arz eden bu düşüncelerin etrafında toplanmaktan yani ekip ruhunu yaratmaktan korkmayalım.

Parti içi organ seçimlerinde aday adayları ekip ruhu içinde belirlensin.Ekip ruhu ile hareket etmenin sonu parti içi saygın ittifaklar olduğunu göreceksiniz.

Diğer beklentiler..

Şahsi düşüncem, CHP, sosyal demokrat bir parti olduğu iddiası taşıdığına göre ana gövde 2010 kurultayında Genel başkan Sn.Kemal Kılıçdaroğlu’nun çizdiği çizgi yani özgürlükçü sol olmalı.

Artık yeter deme vakti geldi.Hiç kimse partinin gerçek sahipleri olduğu iddiası içinde olmasın.Bu partinin gerçek sahiplerinin  demokratlığı özümseyen ve kendini demokrat olarak gören herkes olduğu gerçeği kabul edilsin.

Partide yaşanan temel eksiklik ideolojik netliğin olmaması.CHP’nin iç bölünmeye ihtiyacı var! Parti içinde yaşanacak olan ideolojik ayrışmanın parti bütünlüğüne kan taşıyacağını göreceksiniz.

El ele,kol kola,omuz omuza derken kimlerle birlikte bu eylemleri gerçekleştirildiği gerçeği ile yüzleşilecektir.Seçimlerde halkın CHP’ye yeterince teveccüh etmemesinin sebepleri daha net görülecektir.

Toplumun %70’inin sağ tandanslı olduğu gerçeğinden hareketle,CHP’nin yelkenlerini sağa kırması gerekliliğini haklı kılmaz.Halk daha öncede söylediğimiz gibi ideolojiden ziyade  verilen vaatlere, inandırıcılığa ve güvene bakar.

Kısacası..

Parti yelkenlerinin sola kırılması..!
Partide ideolojik netlik..
Parti içi kanatların oluşması..
Parti içi demokrasi..

Bu değişimler, ekipsel anlamda bölünmeyi ve bu iç bölünme de  birleşmenin ve bütünleşmenin temelini oluşturacaktır..

Yazımı,partinin sorununa parmak basan ve fıkralaşan, çoğu siyasetçinin bildiği gerçek bir anı ile sonlandırmak istiyorum.

“SHP Genel başkanı rahmetli Prof.Dr. Sn. Erdal İnönü ve kurmayları lokantaya giderler..

Amaç yemek yemek ve partinin önemli sorunlarını istişare etmek.

Bir süre sonra garson gelir ve merhum Erdal inönü’ye ne yersiniz diye sorar.

İnönü garsona döner,teşekkür ederiz bir şey yemeyeceğiz..

Biraz sonra nasıl olsa biz birbirimizi yiyeceğiz”, der demez,kahkaha tufanı ortalığı kaplar.


Bu fıkralaşan anıyı unutmadan, geçsin aynanın karşısına!

Uzun uzadıya düşünsün ve baksın kendisine!

Sınasın kendisini ve sınamaktan korkmasın..

Eğer yüzünüz hala gülüyorsa..                                                          

Kendinizi rahat ve huzurlu hissediyorsanız mesele yok.

Ya rahat ve huzurlu değilseniz..

Sessizce bu limandan ayrılmanın vakti geldi demektir.!

Çünkü yüzü kızaranların,rahat ve huzurlu olmayanların eseridir tüm bu çirkinlikler.Saygılarımla.

Hasan TEMEL

 
Etiketler: CHP, BÖLÜNMELİ
Yorumlar
Diğer Yazılar
ÖLDÜRÜLEN MUCİZE!
AMELE PAZARLARI, GECEKONDULAR ve PLAZALAR…
RUS RULETİ!
‘HALK EKMEK’ KUYRUKLARI!
CHP KÜRT LERLE BARIŞMALI!
‘İNCE İNCE’ HESAPLAŞMA!
ZAMANE GENÇLİĞİ!
BİR DİKTA HEVESLİSİNİN HAZİN SONU!
ERDOĞAN VE DİPLOMASİ YOLU!
BEN GÖRDÜĞÜMÜ YAZDIM!
ABD’de KAZANAN SAĞDUYU OLDU; YA TÜRKİYE!
KUZEY KIBRIS’TA “MAKAS DEĞİŞİKLİĞİ”
CHP ÖRGÜT TOPLANTILARI…
''CHP KENDİ ‘YENİ TÜRKİYE’SİNİ TARİF ETMELİ''
ÖKÜZ ALTINDA BUZAĞI ARAMAYIN!
ERİYEN KUMAŞ YAMA TUTMAZ OLDU!
MUHARREM İNCE’ye ‘Bİ HALLER’ OLDU!
SESSİZ TARİHİ KURULTAY!
YENİ ŞARKILAR SÖYLEMEK LAZIM!
ELİ KOLU BAĞLI BELEDİYE BAŞKANLARI…
VERESİYE DEFTERİ VE ASKIDA FATURA
RUH SAĞLIĞIMIZ BOZULDU!
KULAĞA HOŞ GELİYOR, AMA!
Avrupa Birliği’nin Korona Virüs ile imtihanı !
Siyasete Koronavirüs Piyangosu!
YOLUN SONU MU?
CHP’de Parti İçi Muhalif Hareketlerin Dramı!
“Çarşaf Liste” Oyunu!
''Faşizm Dışı Model Arayışları''
Gaziosmanpaşa CHP İlçe Kongresi İzlenimleri
UNUTULAN KADINLAR!
Gaziosmanpaşa CHP İlçe Başkanı Kim Olsun?
Ali Babacan Rüzgarı!
Baş Belası Ahmet Altan!
CHP’de Delege Olmak Neden Önemli?
Suriye Cehennemi!
KORKUYORMUŞ!
Muharrem İnce’nin İnce Hesabı!
Nerede O Eski Güçlü Genel Sekreterler!
KAZ DAĞLARI!
BAŞI BELADA..!
İyi Parti Kabuğunu Kırmalı..!
Çipras ve CHP’den Beklentiler…
İPİN UCU CHP’nin ELİNDE..!
İstanbul, Canan Kaftancıoğlu İle Güzel…
23 Haziran İstanbul Seçimi Ve Sonuçları…
Oy’um Ekrem İmamoğlu’na…
Eğitim Sizin İşiniz Değil!
Binali Yıldırım’a “Terlik İstirahati (!)”
Ak Parti’ye Veda Zamanı!
Türkiye İttifakı Masalı!
“İllet-Zillet” Gördün Mü Ey Millet..!
Bu Zulmü Haketmedin İstanbul(!)
Mesele Teşekkürün Çok Ötesinde!
Ak Parti Çalıştı, MHP Kazandı!
CHP, İyi Parti ve Saadet; Kapatın Gitsin (!)
AKP’de Yeni Parti Senaryoları Ve CHP…
ZAFER SARHOŞLUĞU..!
Taşlıtarla Minibüsleri…
Bir Dilim Ekmek Ve Sıcak Bir Yuva…
KURU SOĞAN
Herkes Kendi Rüyasını Yaşasın
AYRIK OTLARI…
BİR DEVRİN SONU…
Sokaklar Davetsiz Misafirlerini Bekliyor(!)
Neden Muharrem İnce?
CHP Belediye Başkan Adayları…
Yolculuk Nereye Öztürk Yılmaz..!
“BU KALP SİZİ UNUTUR MU?”
AKP-MHP ORTAKLIĞI BİTTİ Mİ?
''Sol Kanat'' Hikayesini Yazdı, Ya Siz..?
CHP, İstanbul’u Ak Parti’den Alabilir (mi?)
IMF’ye RAHMET OKUTACAKLAR (!)
Ak Parti – MHP İttifakı ve CHP’nin Yerel Seçim Stratejisi
“Kaşıkla Verdiniz, Kepçeyle Aldınız…”
Artık Karar Verin; Dünyanın Neresindesiniz?
TÜRKİYE BORÇLARINI ÖDEMESİN(!)
Hasta Ak Parti’nin Refakatçisi CHP(!)
DAHA NE BEKLİYORSUNUZ..?
ÇÜRÜME…
ÇARŞI-PAZAR DEĞİL KARIŞAN CHP İSE.. (!)
GİTME VAKTİ (!)
Erdoğan Kaçıyor İnce Kovalıyor (!)
Binali Dağdeviren ve Yol Arkadaşları…
Kurumaya Yüz Tutan Güller Yeniden Yeşerdiğinde..!
Suçlu Sensin Be Emekçi Kardeşim (!)
Ah Kılıçdaroğlu Ah, Memleketi Karıştırdın Yine(!)
15’ler, İyi Parti ve TÜSİAD’ın ‘Grev Haktır’ Çıkışı…
30 DAKİKA DEYİP GEÇMEYİN(!)
KÜRTLERİN İMTİHANI...
Fenerbahçe'de Neler Oluyor?
Saadet Partisi Tarihini Yeniden Yazabilecek Mi..?
KEPENKLER KAPANIYOR..!
''Atı Alan Üsküdar'ı'' Geçmeden…
ÖNCE BELEDİYE SEÇİMLERİ…
Sol Cesaret ve Sol Kanat…
CHP 36. Olağan Adalet ve Cesaret Kurultayı İzlenimleri...
Zengin Sever İktidar Partileri..(!)
Dr. CANAN KAFTANCIOĞLU, CHP’nin YOLUNA IŞIK TUTTU..!
EVE DÖNÜŞ VAKTİ..!
Abdullah Gül’e Kurtarıcı Muamelesi Yapmayın..(!)
CHP Gaziosmanpaşa Kongre İzlenimleri…
REİS VE KUDÜS…
Emlakçı Bankalar ve İstanbul’a İhanet…
Tanrılar Mutluluğu İnsan Yüreğine Gömmüşler..!
MHP Seçim Barajını Hatırladı…
Atatürkçülük, AKP ve Kırılan Kalpler…
CHP Gaziosmanpaşa İlçe Başkan Adayları ve Delegeler…
Yandaş Marketler Dönemi..(!)
Erdoğan’ın Fendi Milli İradeyi Yendi, Yenecek..(!)
İyi Parti Barajda Boğulur Mu..?
İYİ PARTİ
Şeyh Bedrettin ve Avrupa Birliği..!
İçten İçe Kemiren Hastalık, Panzehirini Arıyor..!
CHP’de Önseçim Şenlikleri ve Kum Torbası SHP..!
İSPANYA’ da ATEŞ DANSI..!
Sultangazi’de Murat Poyraz Rüzgarı…
Adalet Partisi Nereye Koşuyor..!
Ne Zaman Güleceksiniz..?
Çiller’in Oy’una Değil Kendisine İhtiyaç Var..!
Utanç Günleri; 6-7 Eylül Olayları ve Doğa Katliamları…
“Bu Kış Komünizm Gelecek”…(!)
Neden Yırtıp Atmıyorsunuz...?
Nuray Mert’in Linç Edilmesi Kime Ne Fayda Sağlar..(!)
HERKES OKUSUN, CHP’liler MUTLAKA OKUSUN..!
UMUDUMUZ MERAL AKŞENER..(!)
DÜŞÜN PARTİLERİN YAKASINDAN…
NE OLACAK BU MEMLEKETİN HALİ..!
KILIÇDAROĞLU TARİH YAZDI...
AL BAŞINA ÇAL..(!)
''KIRMIZI ET'' DEYİP GEÇMEYİN..!
AKP’nin Barajları Su Kaçırmaya Başlarsa…
KARNE ÇILGINLIĞI…
“ALMA MAZLUMUN AHINI…”
TAŞERON İŞÇİ CEHENNEMİ…(!)
Emmanuel Macron’un Seçim Zaferi…
Muhalefetin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı..?
FİKRİ SAĞLAR’IN SUÇU NE..?
CHP’de Top Atışları Başladı..(!)
TÜRK DEMOKRATLARI ÜZGÜN…
SEÇİMLERDE KİRLENDİ
Görevden Kaçan Eğitimlileri Bekleyen Tarihi Görev..!
Referandum Değil, Sanki Linç Kampanyası..!
“Bindik Bir Alamete, Gidiyoruz Kıyamete..!”
REFERANDUM SANCISI
Küçükköy'ün Bitmeyen Çilesi…
AKP’den Kurtulmanın Yolu…
Son Viraja Girerken Umut Yine CHP…
YOLUN SONU..!
Sağ Halkı, Sol İse Kendisini Kandırıyor…
Bir Diktatörün Hazin Sonu…!
“Halinden Memnun Olan Köleler..!”
Atatürk’ün Göremediğini Görme Aymazlığı?
KÖROLASI LİBERALLER..!
“TARIK AKAN…
Kemal Kılıçdaroğlu’ndan Beklenen Hamle…
SEVİLİYORSUN BE EŞKİYA..!
“Aldatıldığınıza İnandırarak, Aldatmaya Devam Ediyorsunuz…”
AİDA HADZİALİC’İN ACEMİLİĞİ..!
Yenikapı’nın Kazananı, Kemal Kılıçdaroğlu…
Kemal Kılıçdaroğlu’nun İhaneti..!
İdam Cezası Çözüm Değil…
Bu Fırsatı Heba Etmeyelim…
Metin Feyzioğlu, CHP’ye Genel Başkan Olmalı mı..?
Darbe Girişimi ve AKP Seçmeninin Özgürlüğü…
Suriye’li Olmak Vardı Şimdi..!
Yıldızı Parlayan Siyasetçiler..!
İngiltere’nin AB’ye İhaneti Ve AKP’nin Dış Politikadaki Çöküşü…
Türk Futbolu ve Fatih Terim Gerçeği…
MHP ve Meral Akşener Rüzgarı..!
Ya Elekte Eleyeceğiz, Ya Da Eleneceğiz..!
Bu Öfke Niye…
Müzakere Sürecinin Açık Tutulması…
İnsan Tüketmeyi Nasılda Sevdik..!
Kanun Dediğin Nedir Ki..!
Kentsel Rantlar Kimlerin Cebine Akıyor?
CHP Gaziosmanpaşa, Dokunulmazlıklar ve AKP
Milli İrade Sahadan Çekildi..!
Gaziosmanpaşa’da “Acele Kamulaştırma” Depremi..!
SAVAŞ, GERÇEKLERİ GİZLER…
Sol, Yaşanan Değişime Cevap Veremiyor..!
İslam Ülkelerini Neden Tercih Etmezler…
Hani, “Haksızlık Karşısında Susan Dilsiz Şeytan”dı…
MALUM %50’nin İRADESİNE İHTİYAÇ VAR…
Mülteci Pazarlığı Tam Gaz..!
CHP ve “LİBERAL SOL”
“EY AMERİKA”
MÜLTECİLER SORUNU…
Elinizi Tutanmı Var, Temizleyin Gitsin…
Selin Saye Böke Ve “Çağdaş Sol”…”
Kurultay Üzerine Birkaç Söz…
Çözümün Adresi ''Nisbi Temsil..!''
Kurtarıcı Beklemeyin, Gelmeyecek…
Liberallere Karşı Linç Kampanyası..!
Sosyal Medyanın Bülbülleri..!
CHP İstanbul İl Kongresinden İzlenimler…
BU YOL, YOL DEĞİL…
AKP ve Ortadoğu Bataklığı…
TEHLİKE ÇANLARI…
CHP Kongreleri Ve Ortadoğu’da Esen Savaş Rüzgarları..!
AH ŞU SAĞCILAR..!
1 Kasım Seçimleri Ve Partilerimiz…
''Hatırlamak Unutanlar İçindir''
Eserinizle Ne Kadar Övünseniz Az..!
PARAMPARÇA..!
Türk Milliyetçiliği Kriz İçinde…
Hesap Vermekten Bizi Kurtarın..!
Vicdan Sızısı Nedir Bilirmisiniz..?
CHP Gaziosmanpaşa İlçe Kongresine Giderken…
İHSAN ÖZKES Ve İHANET..!
CHP-AKP KOALİSYONU...
7 Haziran’da Ne Oldu?
''Her Vaktin Bir Ezanı Var''
Merkezi Otorite Esareti..!
AKP’nin KİMYASI BOZULDU..!
“MİLLETÇE ALKIŞLIYORUZ”
CHP’de Umut Veren Gelişmeler…
CHP Örgütleri Ayağa Kalktı..!
CHP Gaziosmanpaşa ve Ön Seçim Heyecanı
AKP’yi SOKAK KORKUSU SARMIŞ..!
Parti Kapıları Geçit Vermiyor..!
Komşuda Pişer Bize de Düşer (mi?)
AKP’nin Demokrasi ile İmtihanı ve Seçmen…
Murat Karayalçın’ın İstanbul Yolculuğu...
Emine Ülker Tarhan’ı Suçlamak.!
GENÇLİĞİN İSYANI..!
CHP’de KURULTAY, SEÇİM SONRASI..
AKP’nin GÜNAH KEÇİLERİ…!
UYGAR İNSAN…
CHP’yi RAHAT BIRAKIN..!
ORTA AVRUPA İZLENİMLERİ…
CHP’nin YÖN BELİRLEME KURULTAYI…
İLAHİ EMRULLAH EFENDİ…!
YENİ CHP’nin YOLU AÇILDI..!
Halk Değil Muhalefet Partileri Uyuyor..!
SEÇİM SENARYOLARI..!
GAZZE’nin ATEŞİ İNSANLIĞI YAKIYOR..!
Güzel Ülkemden Yansıyan Siyaset Manzaraları..!
Tayyip Erdoğan’ın Hayali ‘Başkanlık Sistemi’ Değil..!
Hata Yapma Lüksümüz Yok..!
Türkmenleri Bekleyen Tehlike…
AKP ve ORTA DOĞU…
Prof. Dr. Sn. Ekmeleddin İhsanoğlu
Ünvanları Büyük Kendileri Küçük Adamlar..!
CUMHURBAŞKANI KİM OLSUN..?
17 AĞUSTOS’U UNUTAN NEYİ UNUTMAZ..!
ÇİZMELERİMİ ÇIKARAYIM MI?
Maden Ocakları Değil Ölüm Kuyuları..!
SOL ŞERİT CHP’ye KAPALIMI..?
1 MAYIS ve TAKSİM
NELER OLUYOR BİZE..?
…..EFENDİ ÇAY GETİR..!
ÖKSÜZ KALAN EMEĞİN FATURASI AĞIR OLUYOR..!
SEÇİM SONUÇLARI VE CHP
CHP-AKP YARIŞINDA SAADET PARTİSİ’NİN YERİ.
MUTLU İNSANLAR, MUTLU KENTLER!
SONUNUZ GELDİ..!
Ahlak Bekçileri ve Siyaset Maskaraları
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
İstanbul
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 07.05.2021
Bugün
14° - 22°
Cumartesi
14° - 24°
Pazar
16° - 24°
İstanbul

Güncelleme: 07.05.2021
İmsak
04:08
Sabah
05:49
Öğle
13:06
İkindi
16:58
Akşam
20:12
Yatsı
21:47
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Beşiktaş
81
0
6
6
25
37
2
Fenerbahçe
76
0
7
7
23
37
3
Galatasaray
75
0
8
6
23
37
4
Trabzonspor
64
0
7
13
17
37
5
Sivasspor
58
0
7
16
14
37
6
Alanyaspor
57
0
13
9
16
38
7
Hatayspor
57
0
12
9
16
37
8
Gaziantep FK
54
0
11
12
14
37
9
Göztepe
51
0
12
12
13
37
10
Fatih Karagümrük
51
0
12
12
13
37
11
Konyaspor
45
0
14
12
11
37
12
Çaykur Rizespor
45
0
14
12
11
37
13
Antalyaspor
43
0
13
16
9
38
14
Başakşehir FK
43
0
16
10
11
37
15
Yeni Malatyaspor
41
0
14
14
9
37
16
Kasımpaşa
40
0
17
10
10
37
17
Kayserispor
39
0
16
12
9
37
18
MKE Ankaragücü
38
0
19
8
10
37
19
BB Erzurumspor
37
0
19
10
9
38
20
Gençlerbirliği
35
0
20
8
9
37
21
Denizlispor
28
0
21
10
6
37
Arşiv Arama
Modül 1

 

 

 

 

Haber Yazılımı